Gdy dziecko pokocha bohatera bajki.

Gdy dziecko pokocha bohatera bajki...

 

Niemal każdy maluch ogląda bajki. W większości wybiórczo dobieramy je do wieku i dojrzałości. Nadzór rodziców jest tu niezbędny, bo to, co czasem serwuje telewizja jako bajki dla dzieci, woła o pomstę do nieba. Często zaczynamy od popularnych bajek, które sami oglądaliśmy w młodości, a które bez problemu znajdziemy w internecie: Miś Uszatek, Smerfy, Pingwin Pingu. Możemy także kierować się modą, w której królują Świnka Peppa, Kraina Lodu, Strażak Sam, Masza i Niedźwiedź... Obserwując naszą pociechę, szybko zauważamy, na którą bajkę czeka z utęsknieniem, a która ją nudzi. Często nasz maluch wybiera sobie bajkowego idola już w wieku 2-3 lat! Zaczyna marzyć o byciu bajkowym bohaterem: czarodziejką, strażakiem, niesforną dziewczynką, Batmanem. Z uśmiechem na twarzy obserwujemy, jak nasz mały superbohater wciąż na nowo ratuje świat. Czy warto wspierać go w tym, dokupując zabawki tematyczne? Zamiast tradycyjnych klocków, klocki z wizerunkiem ulubionego bohatera, zamiast zwykłej barbie, barbie ucieleśniającą bohaterkę z bajki. Często zabawki wykorzystujące motyw konkretnej bajki są o wiele droższe od ich tradycyjnych odpowiedników. Jakie są argumenty za, a jakie przeciw kupowaniu zabawek tematycznych?

 

Jaka jest rola zabawek tematycznych?Zabawki tematyczne to podwójna radość: z samej zabawki i z tego, że jest ona ucieleśnieniem świata ulubionej bajki. To oczywiste, że jeśli dziecko ma swojego idola, chciałoby mieć rzeczy z nim związane, które pomogłyby mu odtworzyć bajkowy świat. Zabawki tematyczne można wykorzystać do zabawy, rozwijania wyobraźni, ale także do nauki.  Dzięki nim łatwiej zachęcimy dziecko do podjęcia się konkretnego zadania, np. nauki czytania poprzez kupno książeczki o przygodach telewizyjnego bohatera, nauki samodzielnego jedzenia dzięki miseczkom i sztućcom z motywem bajki itd. W ten sposób maluch "naśladuje" swojego bohatera, co sprawia mu ogromną radość. Tak umiejętnie wykorzystane motywy bajkowe z Krainy Lodu, Świnki Peppy, Minionków okazują się furtką do pokonania w dziecku złych nawyków, nauki nowych rzeczy i przełamania strachu.

 

Bajki ułatwiają maluchom radzenie sobie z trudniejszymi dla nich sytuacjami. Ułatwiają to także zabawki tematyczne, którymi dziecko się otacza i wśród których czuje się bezpiecznie. Choroba, kłótnia z koleżanką, pierwszy dzień w przedszkolu, wizyta u lekarza, szczepienia - te wszystkie sytuacje o wiele łatwiej znieść, kiedy oprócz mamy ma się przy sobie lalkę, maskotkę czy figurkę ulubionego bohatera. Poprzez oglądanie niektórych bajek dziecko uczy się także żyć w społeczeństwie: o przyjaźni, o prawidłowych postawach w różnych sytuacjach, o współczuciu i pomocy, o ruchu drogowym i wielu innych. Warto utrwalać tę wiedzę dzięki odgrywaniu scenek z bajki, z udziałem lalek o wizerunku bohaterów czy innych akcesoriów, które znajdziemy w sklepach. Samochód strażacki Strażaka Sama, Masza zestaw doktora, rowerek z motywem Świnki Peppy - wiele gier i zabawek wykorzystuje bajki, by ułatwić dzieciom przyswajanie wiedzy, nauczyć je nowych umiejętności i ćwiczyć już nabyte. Dlaczego? Ponieważ jest to skuteczne oraz ciekawe i przyjemne dla dziecka.

 

No products available in this feed.

Zalety i wadyTak naprawdę większość zalet opisaliśmy powyżej. Warto dodać, że zabawki tematyczne pokazują kierunek zainteresowań dziecka, pomagają wyrażać emocje i oswoić świat zewnętrzny, szczególnie, kiedy rodziców nie ma w pobliżu. Dzięki nim mama i tata mogą lepiej poznać swoje dziecko - co je fascynuje, czego się boi, o czym marzy. A jakie są wady zabawek tematycznych? Poszukując jak najniższej ceny, możemy natrafić na zabawki złej jakości, wykonane ze szkodliwych materiałów lub po prostu brzydkie i niedopracowane. Takie zabawki zamiast sprawić radość, wywołują negatywne uczucia w dziecku. Warto ich unikać, chociażby ze względu na bezpieczeństwo malucha. Kolejną wadą może być także zbytnie zafascynowanie bohaterem bajkowym i brak umiejętności odróżnienia świata realnego od baśniowego. Często dzieci, naśladując bohatera, mogą wyrządzić sobie krzywdę. Dlatego niezbędny jest nadzór rodziców i kupowanie bezpiecznych, sprawdzonych zabawek dostosowanych do wieku. Należy sprawdzać firmy - ich historię, doświadczenie, posiadane certyfikaty i opinie, aby nie natrafić na złej jakości podróbki oryginałów. 

Zabawki tematycznie niewątpliwie wywołują w dziecku wiele radości. Dzięki nim dzieci chętniej wykonują nielubiane czynności (jedzenie warzyw, spanie, kąpiel), uczą się nowych rzeczy i utrwalają już nabyte umiejętności. Warto włączyć się do zabawy i wykorzystać zabawki z motywem ulubionej bajki do rozwoju malucha. Poza tym wiele zabawek tematycznych sprawia dużo radości także rodzicom, jak chociażby słynne zestawy Lego Star Wars.

Leave your reply

*
**Not Published
*
Wyprawka Niemowlaka
Blog Minimen\'a