Każdy przyszły rodzic poszukuje w internecie wszelkiego rodzaju porad, by być jak najlepszą mamą bądź wspaniałym tatą. Część z nich jest zbędna, ale już wyprawka dla maluszka jest potrzebna. Zawiera ona najpotrzebniejsze rzeczy w pierwszych dniach, a nawet miesiącach życia nowego członka rodziny. Mowa nie tylko o ubrankach, łóżeczku, pampersach, jedzeniu, ale również wszelkich niezbędnych akcesoriach, jak zasypki, zasłonki na piersi czy szafa – wbrew pozorom jest znacznie bardziej potrzebna niż można sądzić.Kiedy zacząć się szykować?

Zacznijmy jednak od początku, czyli kiedy powinniśmy ją szykować. Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od naszego samopoczucia, pewności narodzin dziecka czy wybranej formy robienia zakupów. Najłatwiej jest po poznaniu płci dziecka, ale zawsze możecie wybrać wzory bądź kolory uniwersalne. W takim przypadku produkty podstawowe do kąpieli i przybory można kupić już zawczasu.

Warto jednak szukać różnych promocji, gdyż będziemy potrzebować ich dużą ilość i można przy okazji coś zaoszczędzić. Z pomocą często przychodzą nam sklepy internetowe, które oferują rabaty bądź większe ilości wychodzą taniej. Zróbcie tak samo z wózkiem, nosidełkiem czy fotelikiem samochodowym.Co najczęściej kupujemy

W przypadku ubranek nie kupujcie ich gigantycznej ilości. Nie wiecie, jak duże będzie wasze dziecko. Ponadto niemowlaki bardzo szybko rosną i przy dużej ilości ubranek może nie być nawet szansy włożenia ich chociaż raz. Kupujcie rzeczy w sklepach specjalizujących się w produktach dla dzieci, ponieważ kupimy tam wiele ubrań po okazyjnych cenach. Pamiętajcie również o skorzystaniu z porad waszych znajomych, przyjaciółek czy koleżanek z pracy, które pierwszą ciążę maja już za sobą. Przy wypytaniu się je o produkty zobaczycie, że część z nich wymieni każda i będziecie wiedziały, co jest „must have”, wchodzącym w skład wyprawki.

Artykuły, o których pomyślimy w pierwszej kolejności, to wózek i łóżeczko. Jednym z najlepszych rozwiązań jest wózek 3w1 łączący spacerówkę (sprawdzi się do codziennych spacerów oraz drobnych zakupów z dzieckiem), gondolę (będzie służyła Wam od narodzin do samodzielnego siedzenia), a trzecią funkcją jest możliwość wpinania tam fotelika. Przy wózku powinno się również znajdować miejsce do powieszenia torby z najpotrzebniejszymi rzeczami oraz „półką” pomiędzy kołkami.

W przypadku łóżeczek możemy wybrać pomiędzy koszem Mojżesza, kołyską z dobrym materacem, bądź klasycznym łóżeczkiem. Jeśli szukacie wersji najbardziej ekonomicznej, której nie będziecie musieli zmieniać po kilku miesiącach, polecamy Wam łóżeczko. Kupcie je trochę większe, z węższymi prętami i będziecie z niego korzystali do 2-3 roku życia (w zależności od szybkości wzrostu waszego dziecka).

Ważnym miejscem w domu będzie również komoda dziecka. Po jego narodzinach nawet najbardziej zorganizowane i uporządkowane osoby mają problem ze zorganizowaniem swojego czasu. W komodzie będziecie mogli przechowywać wszystkie ubranka oraz jego akcesoria. Wybierając ją, dobierzcie na szerokość blatu przewijaka. Możecie sądzić, ze jest to zbędny wydatek, ale przynajmniej zachowacie zasady czystości i higieny w domu, przewijając dziecko w jednym miejscu, a nie na każdym blacie. Przewijaki są robione w formie „nakładki” na meble, więc możecie je później położyć obok komody.

Laktator to niewielkie urządzenie ułatwiające karmienie maluszka. Matki, mimo radości i oddania serca swojemu dziecku, chcą od czasu do czasu wyjść gdzieś same, a dziecko musi mieć co jeść. Przy pomocy laktatora mama będzie mogła się zrelaksować, a niemowlak dostanie zdrowe mleko do picia.

W przypadku tekstyliów i ubranek obowiązuje jedna zasada – minimalizm. Dziecko szybko rośnie, a młodzi rodzice będą bardzo podatni na nowe zakupy. Przede wszystkim materiały powinny oddychać, a różnego rodzaju kocyki i ręczniki powinniśmy mieć w kilku rozmiarach. Będziecie z nich korzystać aż do zużycia, wiec ciągłe dokupowanie nie stanowi problemu. Pieluchy jednorazowe to jedno, ale warto również mieć tetrowe albo otulacze; są one większe i możecie wykorzystać je na większą ilość sposobów (wycieramy nim buzie, używamy jak normalnej pieluchy tetrowej, zasłaniamy fotelik, korzystamy jak z kocyka czy ręcznika i wiele innych). Małe dzieci bardzo szybko rosną, dlatego zaopatrywanie się w 10 czy 20 sztuk bluzeczek, śpioszków, sweterków czy spodeczek nie ma sensu. Przy mniejszej ilości będziecie częściej musieli robić pranie, ale przynajmniej skorzystacie z ubranek jak najbardziej tylko się dało.

{rpp:12}Higiena niemowlaka

Z rzeczy do kąpieli i zachowania właściwej higieny dziecka potrzebować będziemy zasypki, olejki, proszek do prania dla niemowlaków, czapeczki bawełniane do kąpieli, miękką myjkę, szczoteczkę do włosów z bardzo miękkiego włosia, gaziki i spirytus 70%, mokre chusteczki, patyczki, nożyczki do paznokci czy kremy na odparzenia. Pamiętajcie, że produkty z przeznaczeniem dla małych dzieci zawierają znacznie mniej „środków chemicznych”, są łagodniejsze w działaniu i wyklucza się z ich składu wszelkiego rodzaju alergeny.

Wśród rzeczy, które mogą Wam się jeszcze przydać, ale można je również zastąpić przedmiotami codziennego użytku bądź nie są priorytetowe to: podgrzewacz do mleka i wyparzacz butelek, termometr do wody, śpiworek, ręcznik-śpioszek, elektryczna niania, monitor oddechu, nakładki na piersi czy poduszka do karmienia. Nasi rodzice i dziadkowie o takich rzeczach nawet nie słyszeli, więc i wy sobie bez nich poradzicie. Wyprawka dla niemowlaka jest ważna. Dzięki niej o niczym nie zapomnicie, nie będziecie się kręcić w kółko i odejmiecie sobie część stresu związanego z opieką nad nowym członkiem rodziny. Jeśli jednak nie zdążycie czegoś kupić bądź nie weźmiecie tego pod uwagę, nie przejmujcie się tym. Rodzicielstwo nie polega tylko na wiecznym planowaniu, ale na cieszeniu się z dorastania własnego dziecka oraz śmiania się z własnych błędów.


Wyprawka Niemowlaka
Blog Minimen\'a